MET DE FRECCIAROSSA VAN TURIJN NAAR PARIJS

Frecciarossa Milaan - Turijn - Parijs

De gedachte aan meer dan zes uur in een vliegtuig maakt me niet heel erg blij, maar het idee van meer dan zes uur in een trein te zitten maakt me heel gelukkig. Na het Zuiden van Frankrijk per trein te hebben doorkruist eindigden we nog een tweetal dagen in Turijn, de tweede grootste stad in Noord-Italië. Van daaruit reisden we met de Frecciarossa naar Parijs. In stijl, in alle rust (bedankt, stilterijtuig) en met een heerlijke latte van €2 in m’n hand. Laptop open, blog erbij, schrijven, foto’s bewerken, en dat allemaal terwijl we door de Alpen gleden.

Trenitalia doet de verbinding Milaan – Parijs aan sinds 18 december 2021, nog niet zo heel lang dus. De trein stopte in Turijn Porta Susa (uiteraard), Oulx Via dei Quartieri, Modane, Saint-Jean-de-Maurienne Arvan, Chambéry-Challes-les-Eaux, Lyon Part Dieu en uiteindelijk Parijs Gare de Lyon. De reistijd Milaan – Parijs bedraagt net geen zeven uur.

We stapten om 07:11 in station Turijn Porta Susa in de rode trein, type Frecciarossa 1000. Eenmaal aan boord plaatste ik m’n zware koffer in de rekjes aan het begin van het rijtuig en zocht ik m’n zitplek, plaats 15D in Business class. Dit is samen met 16D een duo zitje, twee éénzitjes tegenover elkaar.

Er zijn vier klassen: Standard, Premium, Business en Executive. Een rit in Executive is echt nog een doel van mij, maar deze keer was het Business. Ook helemaal niet slecht, natuurlijk. Dit rijtuig bestaat uit een rij tweezitten (zowel vierzit en duo naast elkaar) en een rij eenzitten (zowel alleen als tegenover elkaar). Elke zitplaats is voorzien van een duidelijke aanduiding van zitplaats, een tafeltje, een stopcontact en twee USB-poorten. Op het einde van de rijtuigen is er ruimte voor bagage, net zoals boven de zitplaatsen. Er zijn twee toiletten per rijtuig, en met een duidelijke groene en rode symbolen wordt aangegeven of deze bezet zijn.

Nog geen twintig minuten na vertrek stond er al iemand met een serveerwagen naast ons om water, een ander drankje naar keuze (zoals thee of fruitsap), twee koekjes en een vochtig doekje uit te delen. Nog eens tien minuten later passeerden ze opnieuw om afval mee te nemen en koffie aan te bieden. Heerlijk, die geur van koffie door het rijtuig. Na een uur kwamen ze zelfs rond met een karretje vol Frecciarossa-merch, zoals een nekkussen en een notitieboek. Ik heb niks gekocht, en ben daar trots op (ook al heb ik nu spijt maar eerlijk, ik had echt al veel te veel bij).

vlnr: genieten van het uitzicht – koekjes en een doekje – de draaischijf van Modane

Na twee en een half uur treinen begon de nood aan koffie toe te nemen. Tijd om naar de bar te gaan. Voor een latte betaal je amper €2! En het is nog een lekkere ook. Je kan hier ook snacks en zelfs kleine maaltijden kopen. Een sticker op het tafeltje bij je zitplaats brengt je naar de site van de Frecciarosa waar je kan kijken wat het menu van de FRECCIABistrò te bieden heeft. Dat was voor deze rit het volgende: 1 Buongiorno – 2 Break – 3 Gluten free – 4 Light – 5 Aperitivo – 6 Young – 7 Tradizione Italiana – 8 Carlo Cracco – 9 Pizza

Toen het op lunchtijd aan kwam ging ik voor optie 7: een pasta, fruitsalade, een flesje water en normaal een warme drank, maar die laatste hebben ze vervangen door een zakje pretzels. Ik had net een koffie op en het was nog iets te vroeg (of misschien eigenlijk te laat) voor een tweede. Het eten was oké, en voor deze vier dingen samen was het €15,00.

Om 13:23, netjes op tijd, kwamen we aan in het prachtige station Parijs Gare de Lyon. Ideaal dus om nog een namiddagje rond te wandelen in Parijs, of er misschien zelfs nog een overnachting aan te plakken.

Deze rit kostte €80,00 per persoon, wat ik persoonlijk goedkoop vind voor een rit van meer dan 6 uur in business class. Dit is zonder personeelskorting, maar geluk hebben met tijdig boeken. Prijzen kunnen variëren!

Reizen met de Frecciarossa is een stijlvolle en comfortabele manier om van Milaan of Turijn naar Lyon of Parijs te gaan. Of naar één van de tussenliggende stations, uiteraard. Geen check-in-stress, geen wachtrijen, goede koffie, vriendelijk boordpersoneel, simpelweg genieten. Ik kan slechts twee nadelen bedenken: de dataverbinding was heel slecht (vooral omwille van de vele tunnels, en ik gebruik liever m’n eigen hotspot dan de gratis WiFi aan boord) en het tafeltje vond ik een beetje aan de kleine kant. Ik denk dat dit bij een tweezit naast elkaar beter is. In ieder geval, dit was weer een mooi voorbeeld van hoe heerlijk treinreizen is. Volgende keer hopelijk in Executive class!